در این بخش شما با حوزه کار یک کوچ توسعه مهارتهای فردی آشنا می شوید و می توانید با خواندن این مقالات سطح مهارتهای خود را به عنوان یک فرد و به عنوان یک والد ارتقا دهید. همچنین این حوزه ها، موضوعاتی هستند که میتوانید جلسات خصوصی به صورت جلسه کوچینگ یک به یک با من داشته باشید.

08 اسفند 1402

قدرت سازش با ابهام

قبل از آنکه بدانیم برای سازش با ابهام چه کنیم باید ببینیم مفهوم ابهام چیست؟  موقعیتهایی در زندگی ما هست که وقتی در آن قرار می گیریم احساس می کنیم ابعاد آن برایمان شفاف نیست و به زوایای مختلف آن احاطه نداریم .

مشاهده مقاله
21 شهریور 1401

رشد اجتماعی- عاطفی در کودک به چه معناست؟

تعاملات اجتماعی در کودکان شامل ارتباط با والدین، مربیان و همسالان است و از همان اوایل کودکی در آنها شکل می گیرد. اولین ارتباط و تعامل کودک با والدین آغاز می شود و کم کم همسالان و دیگر افراد مانند مربیان را نیز در برمی گیرد.

مشاهده مقاله
11 اردیبهشت 1401

بخش دهم نوروساینس برای کوچها: نوروپلاستیسیته (neuroplasticity) چیست؟

برای درک این مفهوم نیاز هست بر مقدمه مختصری در مورد ساز و کار سلول عصبی توجه کنیم؛ اگر مقالات قبلی با عنوان نوروساینس برای کوچها را مطالعه کرده بلشید، تا اینجای کار می‌دانید که سلول‌های عصبی نورون نامیده می‌شوند؛ نورونها سه بخش مهم دارند که عبارت است از دندریت، جسم سلولی، و آکسون.

مشاهده مقاله
14 تیر 1401

مادر در نقش کوچ : آیا بزرگ کردن فرزندمان باید اینقدر سخت باشد؟

آیا در تلاش مداوم برای کنترل رفتارهای کودکتان هستید؟ آیا همیشه از نحوه والدگری خود احساس نارضایتی می‌کنید؟ آیا کشمکش با کودکتان به حالت همیشگی شما در رابطه تان با فرزندتان تبدیل شده است؟ آیا فکر می‌‌‌‌‌کنید از وقتی مادر شدید خود را گم کرده‌‌‌‌‌اید؟

مشاهده مقاله
21 خرداد 1401

بخش سیزدهم نوروساینس برای کوچها : نیروی اراده

تعریف خودکنترلی یا استفاده از نیروی اراده (will power) مستلزم این است که خودآگاهانه تصمیم بگیرید چه کاری را چه زمانی انجام دهید، اینکه بتوانید در مقابل وسوسه مقاومت کنید و دریافت پاداش یا لذت را به بعد موکول کنید.

مشاهده مقاله
28 اردیبهشت 1401

بخش دوازدهم نوروساینس برای کوچها: نورون های آینه ای

پیامدهای بالقوه زیادی برای آشنایی با نورون های آینه ای در بسیاری از زمینه های کسب و کار وجود دارد. یکی از مواردی که در بین کوچها به طور کلی نادیده گرفته شده است، بازاریابی است.

مشاهده مقاله
24 اردیبهشت 1401

مراحل آموزش مهارت همدلی به کودک

پدر عزیز، مادر گرامی،مربی محترم، معلم دانا،فرزندان ما به زیست همدلانه و شفقت و مهربانی و نوع دوستی بیشتر از هر آموزش دیگری نیاز دارند. خود بیاموزیم و آن را زندگی کنیم تا فرزندانمان نیز در بستر زندگی بیاموزند.

مشاهده مقاله
17 اردیبهشت 1401

بخش یازدهم نوروساینس برای کوچها: حافظه فعال یا working memory چیست؟

"حافظه فعال" یا working memory اصطلاحی است که روانشناسان و متخصصین علوم شناختی برای توصیف توانایی ما در نگه‌داشتن اطلاعات در قسمت پیشین ذهن و دستکاری این تکه های کوچک اطلاعات در مدت زمانی خیلی کوتاه به کار برده‌اند.

مشاهده مقاله
07 اردیبهشت 1401

بخش نهم نوروساینس برای کوچها: سروتونین چه نقشی در زندگی ما دارد؟

سروتونین یکی از شناخته‌شده‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی ( نوروترانسمیتر) است و شهرت خود را به دلیل اهمیت داشتن در احساس شادی و رضایتمندی دارد. علاوه بر نقش داشتن در تنظیم خلق‌و‌خو، در میزان اشتها، خواب، حافظه و یادگیری نیز مهم است.

مشاهده مقاله
24 فروردین 1401

بخش هشتم نوروساینس برای کوچها: آدرنالین چیست و در بدن ما چه می کند؟

آدرنالین یا اپی‌نفرین هم یک هورمون است و از طریق غده‌های فوق کلیوی ما به داخل خون ترشح می‌شود و هم یک ناقل عصبی است که در فضای سیناپسی حضور دارد. احتمالاً در مورد آدرنالین و نقش آن در واکنش جنگ یا گریز شنیده‌اید.

مشاهده مقاله
19 فروردین 1401

بخش هفتم نوروساینس برای کوچ ها: دوپامین و کارکرد آن در زندگی

دوپامین توسط نورون‌های زیادی ساخته نمی‌شود، اما اثرات آن در بخش های مختلف مغز مشهود است. ناحیه‌ای از مغز به نام ماده سیاه یا substantia nigra محل استقرار اصلی نورون‌های تولیدکننده دوپامین است که در بیماری پارکینسون

مشاهده مقاله
15 فروردین 1401

بخش ششم نوروساینس برای کوچها: اثرات هورمون استرس، کورتیزول بر بدن چیست؟

هورمون کورتیزول ، هورمونی است که از غده های فوق کلیه انسان ترشح می شود. این هورمون هم در استرس خوب یا مفید (Eustress ) و هم در استرس بد (distress) نقش دارد.

مشاهده مقاله